Ana Sayfa Nedir? Uzaktan Eğitim Nedir? Uzaktan Eğitim 2021

Uzaktan Eğitim Nedir? Uzaktan Eğitim 2021

139
0
Uzaktan Eğitim Nedir? Uzaktan Eğitim 2021
Uzaktan Eğitim Nedir? Uzaktan Eğitim 2021

Uzaktan eğitim nedir? Uzaktan eğitim pandemi sürecinde çoğu sınıf seviyelerinde olduğu gibi liselerde de çok önemli bir yer taşımaktadır. Uzaktan eğitim pandemi süreciyle birlikte okulların risk taşıması nedeniyle “EBA”, diğer adıyla Eğitim Bilişim Ağı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uzaktan eğitim platformu haline gelmiştir. Eğitim Bilişim Ağı ile ödevler, dersler ve birçok kazanımların yanı sıra öğrencilerin ve öğretmenlerin okula gitmeden ders anlatılmasını ve gösterilmesini sağlamıştır.

 

 Uzaktan Eğitime Nasıl Girilir?

Uzaktan eğitime girmek için okulunuzun hangi online uygulamayı kullandığını öğrenmeniz gerekmektedir. Bazı okulların uzaktan eğitim verdiği uygulama Eğitim Bilişim Ağı (EBA) iken bazı okulların uyguladığı dersler ise Zoom üzerinden verilmektedir. Bilgisayardan web tarayıcınız üzerinden, mobil cihazınızda ise App Store veya Google Play Store üzerinden uygulamayı indirerek giriş yapabilirsiniz.

 

 Hangi Sınıflar Uzaktan Eğitim Yapmakta?

EBA üzerinden uzaktan eğitim ilkokul, ortaokul ve lise iken üniversitelerin uzaktan eğitimi de her üniversiteye göre değişiklik göstermektedir.

 

 Liselerde Uzaktan Eğitim Dersleri Nelerdir?

Lise öğrencileri, öğretmenlerin eklediği derslere saatinde kamera ve mikrofonu ile bilgisayar veya mobil cihazları üzerinden giriş yapmaktadır. Her lisenin dersleri farklılık gösterirken bu derslerden bazıları matematik, edebiyat, fizik, kimya, biyoloji, coğrafya, tarih olarak geçmektedir.

Uzaktan Eğitim Nedir? Uzaktan Eğitim 2021
Uzaktan Eğitim Nedir? Uzaktan Eğitim 2021

 Lise Öğrencilerinin Uzaktan Eğitime Katılması Zorunlu mu?

Liselerde öğrencilerin online eğitime devamlı olarak katılımı gerekmektedir. Öğretmenlerinin paylaştığı saatlere göre uzaktan eğitime katılmaları ve EBA üzerinden verilen çalışmaları tamamlamaları gerekmektedir.

 

 Yüz Yüze Eğitim mi Uzaktan Eğitim mi?

Uzaktan eğitim gören lise öğrencilerinin birçoğu yüz yüze eğitime kıyasla daha az sosyal olduğu açıkça gözükmektedir. Uzaktan eğitim gören öğrenciler, arkadaşlarından ve okullarından uzak olduğu için sosyallik açısından olumsuz yönde etkileniyor. Öğrencilerin sınıf ortamında bulunmaması ve evlerinde çalışması da ders verimliliğini etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Öğrencilerin ve öğretmenlerin çoğu yüz yüze eğitimi, uzaktan eğitime kıyasla daha verimli ve sosyal açıdan olumlu olduğunu düşünmektedir.

 

Uzaktan eğitimin her ne kadar kötü yanları bulunsa da pandemi sürecinde öğrencilerin yüz yüze eğitim almasındaki risklerden kurtarmış ve uzaktan eğitimden aldıkları verim az da olsa eğitim almasını sağlamıştır. Eğitim Bilişim Ağı, pandemi sürecinde milyonlarca tıklama ile öğrenciler tarafından ne kadar kullanıldığını fazlasıyla göstermiştir.

 

Bu yazımızda size el yapımı uzaktan eğitim hakkında bilgiler sunduk. Daha fazla Nasıl Yapılır yazıları okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Bu tarz içeriklerin devamı için Onapio’yu takipte kalın!

 

 

konya web tasarım

Önceki İçerikKiraz Sapı Çayının Faydaları 2021
Sonraki İçerikElektronik İmza Nedir? Elektronik İmza Nasıl Atılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz