Ana Sayfa Nedir? LGS Sınav Sonuçları – LGS Nedir 2021

LGS Sınav Sonuçları – LGS Nedir 2021

112
0
LGS Sınav Sonuçları - LGS Nedir 2021
LGS Sınav Sonuçları - LGS Nedir 2021

LGS sınav sonuçları açıklanmasını bekleyen milyonlarca öğrenci bulunmakta. Peki LGS ne zaman açıklanacak? İşte LGS hakkında tüm detaylar… LGS 2021

LGS Nedir?

LGS (Liseye Geçiş Sınavı), 8. sınıf öğrencilerin girmiş olduğu bir sınavdır. Bu sınav sonucuna göre herhangi bir liseye yerleşmektedir. Bundan dolayı bu sınav bir öğrencinin en önemli sınavlarından birisidir. Geçtiğimiz günler LGS’ye giren öğrenciler şimdi merakla sınav sonuçlarının açıklanmasını beklemektedirler. Peki LGS ne zaman açıklanacak?

LGS Sınav Sonuçları

LGS Ne Zaman Açıklanacak?

LGS, 30 Haziran 2021 tarihinde açıklanacaktır. Bu tarihte LGS sınavından aldığınız notlar açıklanacak, ardından MEB’in açıklayacağı tarihlerde bu puanlar ile tercih yapabileceksiniz.

 

LGS Puanı Nasıl Hesaplanacak?

a. Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

b. Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.

c. Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilir.

ç. Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır.

d. Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

e. Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2’de verilen katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

f. Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilir.

g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye dâhil edilecektir.

h. Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 69’uncu maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7’nci maddesinin ikinci fıkrasına eklenen “Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.” hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır.

ı. Oturumlardan herhangi birine katılmayan ya da herhangi bir oturumda sınavı iptal edilen öğrenciler için MSP hesaplanmaz.

 

KPSS hakkında bilgi almak için buraya tıklayarak KPSS Nedir? KPSS’ye Nasıl Hazırlanılır? isimli yazımıza ulaşabilirsiniz.

 

Önceki İçerik15 Haziran Burç Yorumları – 2021 Burç Yorumları
Sonraki İçerikAşk Mantık İntikam Dizisi Oyuncuları – 2021

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz