Ana Sayfa Nasıl Yapılır? Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır? – 2021

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır? – 2021

97
0
Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır? - 2021
Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır? - 2021

Kıdem tazminatı alabilmek için haklı sebeple kişinin işten çıkması ya da iş akdinin sonlandırılması gerekir. Buna dair hükümler 1475 sayılı iş kanununun 14. Maddesinde düzenlenmiştir. Kadın çalışanların evlenmesi, sağlık durumunun çalışmaya engel olması veya askerlik gibi haller kıdem tazminatı almaya hak teşkil eder. Bu gibi durumlarda memnun edici rakamlara ulaşmak adına önceden kıdem tazminatı hesaplaması yapmakta yarar vardır. Hesaplama yapılırken çalışan kişinin otuz günlük brüt ücret tutarı üzerinden işlem yapılır. Bir yıllık tutardan geriye kalan süreler artan oranlı şekilde hesaplamaya ilave edilir.

 

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Güncel rakamlar üzerinden kıdem tazminatı hesaplama yapılırken çalışma süresi, işe giriş ve çıkış tarihi, kıdeme esas brüt ücret, brüt ücret, net kıdem tazminatı, damga vergisi, brüt kıdem tazminatı gibi kalemler dikkate alınır. İşten çıkıştaki son brüt ücret ve kümülatif vergi matrahı hesaplamanın ana kalemlerini oluşturur.

Hesaplamayı doğru şekilde yapabilmek için ilgili çalışanın brüt çıplak günlük ücreti belirlenir. Hesaplama sırasında yıl içerisinde yapılan yardımlar ve ödenen ikramiyeler de hesaplamaya dahil edilir. Bunların her biri için günlük tutarın bulunması gerekir. Böylece güncel tutarlara daha doğru şekilde ulaşmak mümkün olacaktır.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır? - 2021
Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır? – 2021

Kıdem Tazminatı Şartları Ve Hesaplaması

Kıdem tazminatı koşulları incelendiğinde bunlar arasında ilk sırada bir tam yıl çalışma şartı vardır. Buna göre hizmet sözleşmesi iş kanununa tabi olmalıdır. Kadın eğer evlilik sebebiyle işten ayrılacaksa bunun bir yıl içinde gerçekleşmesi, erkeğin ayrılma sebebinin ise askerlik olması gerekir. İşten çıkarılma işveren kaynaklı ise bunun haklı bir neden olmadan gerçekleşmesi şartı aranır. Ayrıca işçinin haklı bir sebebe dayanarak işten ayrılması da kıdem tazminatı almaya hak kazandırır. İşçinin işveren tarafından iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı davranışlar sebebiyle işten çıkması da tazminata hak kazandıran haller arasında yer alır. Bu sayede hesaplama yapılarak güncel tutarlardan tazminat alınabilir.

 

Bu yazımızda size el yapımı kıdem tazminatı nasıl hesaplanır onu gösterdik. Daha fazla Nasıl Yapılır yazıları okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Bu tarz içeriklerin devamı için Onapio’yu takipte kalın!

 

 

konya web tasarım

Önceki İçerikMekke Gülü Faydaları-Mekke Gülü İle Zayıflama 2021
Sonraki İçerikKiraz Sapı Çayının Faydaları 2021

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz