Ana Sayfa Sağlık Hamilelik Sonrası Korse Kullanımı

Hamilelik Sonrası Korse Kullanımı

218
0
hamilelik_sonrasi_korse_kullanimi
hamilelik_sonrasi_korse_kullanimi

Hamilelik Sonrası Korse Kullanımı

Hamilelik boyunca anne adayları birçok duygusal, fiziksel ve hormonal değişimden geçerler. Korse kullanımı hamilelik sonrası önemlidir. Hamilelikte aşırı kilo alımı tavsiye edilmese de anne adaylarının çoğu aşırı kilo alabilir. Özellikle sezaryen ile doğum yapan anne adaylarının doğumdan sonra karın bölgesinin toparlanması ve sıkılaşması için hemen korse kullanması gerekir.

İşte korse kullanım süresi hakkında bilmeniz gerekenler. Gebelik ve kilo alımının etkisiyle karın bölgesinde artan büyüme çatlamalara hatta sarkmalara neden olabilir. Bu alanı kurtarmak ve eski haline getirmek çok çaba gerektirir. Hamilelik sırasında işini çok fazla yapan kaslar kendini terk eder ve gevşemeye başlar. Kasların iyileşmesi için emziren annelerin beslenmesine dikkat ederek egzersizlerin yanı sıra korseler kullanımı ile bu sürecin hızlanmasına destek olabilirler.

Ancak doğum sonrası korse aşırı kullanımı kasların zamanla çalışmasını engelleyerek kas güçsüzlüğüne yol açabilir. Ayrıca sezaryen doğum sonrası alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Bu nedenle doğru korse ve korseyi doğru zamanda kullanmak çok önemlidir.

Doğum Sonrası Korseler Ne Zaman Kullanılmaya Başlanır?

Hamilelik, doğumdan önce olduğu kadar doğumdan sonra da ciddi sorunların ortaya çıkabildiği bir dönemdir. Karın içinde açılan bölgelerin dikişlerinin tutup kaynaması çok önemlidir. Oluşabilecek komplikasyonlar anne ve bebeklerin sağlığını ciddi tehlikeye atabilir. Normal doğum yapmış kadınlar, doktorlarının onayı ile doğum yaptıktan hemen sonra korse giymeye başlayabilirler.

Ayrıca sezaryen doğum yapan kadınların öncelikle doğum yaralarının ve ameliyat izlerinin iyileşmesini beklemesi gerekir. Doğumdan hemen sonra sezaryen doğum yapan kadınların da kullanabileceği korseler bulunmaktadır. Ancak her iki durumda da önemli olan korse giymeden önce doktorların tam rızasını almaktır.

Doğum Sonrası Korsesi Ne Kadar Süre Takılmalıdır?

Korseler ortalama 3 ila 6 hafta giyilebilir. Elbette vücudun ve rahmin iyileşmesi her kadında farklı bir süreç anlamına gelecektir. Korseler günlük kullanımda rahatlıkla tercih edilebilir. İlk haftalık kullanımdan sonra daha rahat hissetmek için uzmanlar tarafından gece çıkarılması tavsiye edilir.

Doğu sonrası süreçte sadece korse kullanımı yeterli olmayacaktır. Kasların güçlenmesi ve vücudun iyileşmesi için vitamin, mineral ve protein yönünden zengin beslenerek egzersiz yapmak ve emzirme sürecini sağlıklı bir şekilde geçirmek gerekir. Doktorunuzun onayına göre 6 haftaya kadar günün belirli saatlerinde korse giyilmeli ve akşam yatmadan önce çıkarılmalıdır. Uzun süre korse giymek kan dolaşımında sorunlara, sırt ağrısına, iç organlarda hasara ve hareket kısıtlamasına neden olabilir.

Doğum Sonrası Korsesi Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Bu dönemde kullanılacak korsenin karın bölgesine çok fazla baskı yapmamasına dikkat edin. Korseyi çok sıkı sıkmak iç organlara zarar verebilir. Bu nedenle karın bölgesine uygun kompresyonlu bir korse tercih edilmelidir.

Korsenizin pamuklu olmayan naylon olmayan bir kumaştan üretilmiş olması göbek bölgesini çok fazla rahatsız etmemenize yardımcı olacaktır. Kendini kanıtlamış markalardan korse seçmek, kullanımı ve dayanıklılığı açısından faydalı olabilir.

Doğum Sonrası Korsenin Faydaları

Her bir faydanın en önemli yanı, kadınların kilo vermesine ve hamilelikten sonra atletik bir görünüme kavuşmasına olanak sağlamasıdır. Ayrıca belinizi dik tutacak ve olası ağrıları önleyecektir. Karın kaslarınızı destekleyerek duruşunuzu iyileştirecektir. Doğumdan sonra dikişleri tutacağı için sezaryen ile doğum yapacak olan kadınlar için oldukça uygundur.

Rahmin eski şeklini almasına da yardımcı olan korseler, tahriş olmuş karın kaslarının tekrar hasar görmesini de engelleyecektir.
Doğum Sonrası Korse Kullanımı Zararlı Mıdır?
Korsenizi sadece doğum sonrası dönemde değil, uzun süre giymemeye her zaman dikkat edin. Uzun süredir kullanılan bir korse sıklıkla sırt ağrısına neden olur. Ayrıca bel çevresindeki kaslarda güçsüzlük ve sertlik gibi sorunlara neden olur. Özellikle geceleri korse ile yatmamalısınız.

Önceki İçerikEmbriyonel Tümörler Nedir?
Sonraki İçerikDoğum Danışmanı Nedir?