Ana Sayfa Diğer Evlenmek İstemeyen Erkek Bahaneleri

Evlenmek İstemeyen Erkek Bahaneleri

123
0
Evlenmek İstemeyen Erkek Bahaneleri
Evlenmek İstemeyen Erkek Bahaneleri

Evlenmek istemeyen erkek bahaneleri çok sık sorulmakta. Bu yazımızda erkek evlenmek istemiyorsa hangi bahaneleri sunar bunlardan bahsedeceğiz.

Erkekler Neden Evlenmek İstemezler?

Her erkek için farklılık gösterse de genel olarak şu sebeplerden dolayı erkekler evlenmek istemezler;

 • Hayatlarının değişeceğinden korkuyorlar.
 • Bağlılık ve sorumluluktan kaçmak istiyorlar.
 • Özgürlüklerini kaybetmekten korkuyorlar.
 • Eşlerinin kariyer başarısı korkutuyor.
 • Eski arkadaş ve hobi ortamlarını kaybetmekten korkuyorlar.

Evliliğin hayatlarını değiştireceğinden korkuyorlar.

Çünkü evliliğin hayatlarını değiştireceğinden korkuyorlar.

Evlilik büyük bir adım ve büyük bir değişimdir. Hayatınız bir daha asla eskisi gibi olmayacak. Her sabah birinin yanında uyanmaya alışacaksınız, birlikte gelecek için planlar yapmaya başlamanız gerekecek ve hatta bazen ödün vermeniz bile gerekebilir. Tüm bunlar korkutucu olabilir – özellikle de eşiniz sinir bozucuysa veya henüz ona hazır olup olmadığınızdan emin değilseniz! Bu yüzden bazı erkekler evlenmekten kaçınır, çünkü hayatlarının bu kadar büyük ölçüde değişmesini istemezler.

Bağlılıktan kaçınmak istiyorlar.

Odadaki fili ele alalım: bağlılık. Erkekler genellikle bu konuda kadınlardan daha dirençlidir. Pek çok erkek, üstesinden gelemeyeceklerini (ya da daha kötüsü kaybedeceklerini) düşündükleri bir şeye gerçekten bağlanmaktansa taahhütlerinden kaçınmayı ya da en aza indirmeyi tercih eder. Bu yüzden bazı erkekler evlenmek istemez. Bunun özgürlüklerini sınırlayacağına ve istedikleri zaman sonuçsuz bir şekilde ayrılma seçeneğini reddedeceğine inanırlar.

Ancak bu şekilde olmak zorunda değil! Aslına bakarsanız, birçok araştırmacı bağlılığın ilişkiniz ve sağlığınız için iyi olduğunu, çünkü sizi partnerinize yakın tuttuğunu, bu sayede hem kendinizi hem de partnerinizin size olan sevgisini güvende hissetmenizi sağladığını söylüyor. İşte bu yüzden zaman zaman o küçük beyaz yalanlara ihtiyaç duyuyoruz!

Bağlılığın romantik bir ilişki dışında da faydaları vardır: Amerikan Psikoloji Derneği (APA) tarafından yapılan araştırmaya göre, “bir duyguya” sahip olmak veya başkalarıyla bağlantılı hissetmek, stres seviyelerini düşürürken genel olarak mutluluk seviyelerini artırmaya yardımcı olur. Bu yüzden belki de kendinizi tamamen adamak o kadar da kötü bir fikir değildir?

Özgürlüklerini kaybetmekten korkuyorlar.

Birçok erkek evlenmek istemiyor çünkü seçeneklerini açık tutmak istiyorlar. Bunun aslında oldukça cinsiyetçi bir zihniyet olduğunun farkında olmayabilirler, ancak kesinlikle var olan bir zihniyettir. Erkekler bir eşe sahip olmanın bağımsızlıklarını kaybetmek ve hayatlarının geri kalanında tek bir kişiye bağlanmak anlamına geldiğine inanıyor (ve bazı durumlarda haklılar).

Erkekler istedikleri her şeyi yapma özgürlüğünü korumak istedikleri için evlilik cazip bir seçenek gibi görünmüyor. Zaten evlenmeyi düşünüyor olsaydınız, birden fazla cinsel partneriniz olma şansından vazgeçmeye istekli olur muydunuz? İşler zorlaştığında ortadan kaybolmadan her gün biriyle altı saat geçirmek sizi rahatlatır mıydı? Eğer öyleyse, belki de evlilik sizin için uygun değildir!

Bazı insanlar burada “özgürlükten” bahsederken asıl önemli olanın “bağımsızlık” olduğunu düşünüyor. Bağımsızlık, başkalarından ayrılma veya kendi kendine yetme olarak tanımlanabilir. Başkalarının kaynaklarına veya yeteneklerine güvenmeden sadece hayatta kalma değil, gelişme yeteneği.

Eşlerinin kariyer başarısı onları korkutuyor.

Kariyerinde sizden daha fazla kazandığı bir noktaya ulaşmış ya da iş yerinde daha fazla sorumluluk almak isteyen bir erkekle ilişki yaşıyor olabilirsiniz. Belki ailesinden yükselmesi için baskı görüyor ya da yeterince hızlı ilerlemezse hayatının boşa gideceğini düşünüyor olabilir.

Kocanızın kariyer başarısının sizinle eşit hissetmesini veya evdeki sorumlulukları paylaşmasını zorlaştırdığını düşünüyorsanız, o zaman burada gerçekten neler olup bittiğine dair bazı dürüst konuşmaların zamanı gelmiş olabilir.

Arkadaşlarını veya hobilerini kaybetmek istemiyorlar.

Erkeklerin evlenmek istememelerinin bir diğer nedeni de özgürlüklerini kaybetmekten korkmalarıdır. Evlendiklerinde eşlerinin onları kontrol edeceğinden, bir rutine zorlayacağından ve yapmak istemedikleri şeyleri yaptıracağından korkuyorlar.

Bu korkunun üstesinden iki şekilde gelinebilir. Ya eşinizle güçlü bir bağ kurarak ya da ihtiyaçlarınızı anlayan ve onlara saygı duyan arkadaşlara sahip olduğunuzdan emin olarak.

Evlenmek İstemeyen Erkek Bahaneleri
Evlenmek İstemeyen Erkek Bahaneleri

Evlilik hayatının getireceği sorumluluklardan korkuyorlar.

Evliliğin sorumlulukları arasında eşinizin geçimini sağlamak, bir koca ve baba olmak yer alır. Sorumluluklar burada sıralananlarla sınırlı değildir, ancak bu bağlamda sorumluluktan bahsederken ne demek istediklerini anlamanız önemlidir.

Kendi çocuklarınız olduğunda, onların hayatlarında etkilenmeye açık bir dönemden geçtiklerini unutmamak önemlidir. Size güvenilir ve hayatın nasıl işlediğini bilen biri olarak bakmalarını istersiniz, böylece sizin hatalarınızdan ve sizin ya da etraflarındaki diğer insanların davranışlarından ders çıkarabilirler.

Evlenmek İstemeyen Erkeklerin Bahaneleri

Evlenmek istemeyen erkeklerin gerekçelerini sıraladık, sıra geldi bahanelere. Erkekler düz düşünen varlıklardır ve genel olarak aynı bahaneleri sunarlar, bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Maddi durumum el vermiyor
 • Evlilik aşkı öldürür
 • Hayatı tam olarak yaşayamadık
 • Bekarlık sultanlıktır
 • Çocuklar bana göre değil
 • Evlenince özgürlüğüm kısıtlanacak
 • Düğünler beni çok geriyor
 • Henüz önümde askerlik var

İster cevap arayan bir kadın olun, ister davranışlarınızı gerekçelendiren bir erkek, işte evlenmek istememenin en yaygın nedenlerinden bazıları:

 • Bazı erkekler koca olmanın getirdiği sorumluluklardan korkarlar. Başka bir kişinin refahından ve mutluluğundan sorumlu olmak istemezler.
 • Bazı erkekler eşlerinin kariyer başarısından her şeyden çok korkarlar. Kendileri işlerinde uzun saatler çalışıp eve ekmek getirirken (ya da bu paragrafta hangi etli metaforu kullandıysanız) eşlerinin evde oturmasını isterler.
 • Bazı erkekler bağlılığa ya da sorumluluğa inanmaz ve mümkünse ikisinden de kaçınmayı tercih eder!

Sonuç

Evlenmek istememenin nedenleri erkekten erkeğe değişir ve umarız bu makale evlenmemeyi tercih edenlerin zihniyetini daha iyi anlamanızı sağlamıştır. Aile kurmayı ve hayatlarını özel biriyle birlikte inşa etmeyi dört gözle bekleyen pek çok erkek olduğu gibi, henüz hazır olmadığını ya da asla hazır olmayacağını düşünen pek çok erkek de var! Önemli olan, evlilikle ilgili duygularınız ne olursa olsun, birisi size neden henüz hazır olmadığını söylediğinde onu dikkatle dinlemeniz gerektiğidir. Onların hikayesini dinlemenin size ne tür bir içgörü veya ilham vereceğini asla bilemezsiniz!

Bu yazımızda size evlenmek istemeyen erkek bahaneleri ve gerekçelerini anlattık. Daha fazla içerik için Onapio’yu takipte kalın!

Önceki İçerikPrefabrik Ev Fiyatları 2023
Sonraki İçerikBalığın Yanına Ne Gider