Ana Sayfa Dijital Para En Popüler 5 Kripto Para

En Popüler 5 Kripto Para

169
0

2020 yılında kripto para Dünyasında yaşanan keskin düşüşün ardından yükselişi ile kripto yatırım aracı olarak kullanılmaktadır.

Kripto paralar hem bireylerin hem de kuruluşların yatırım yapmasını sağlayan bir araçtır. Günümüzde insanların %3’ü kripto para ile ticaret yapmaya devam ediyor. Aynı zamanda yatırım sayısı Dünya çapında hızla büyümeye devam ediyor. Kripto paralara yatırım yaparak değerlendirme yapan kişilerin hem çaba sarf etmesi hem de fazla zaman ayırması gerekmektedir. Çünkü kripto piyasasını an itibariyle takip etmek ve değerlendirmek kazanç sağlayacaktır. Bu işlem oldukça zordur. Bu nedenle işin eğitimini almadan kripto para yatırımına başlamak sizi zarar sokabilir. Dilerseniz kripto para eğitimlerine katılarak konu hakkında ücretsiz olarak bilgi edinebilirsiniz.

Günümüzde en popüler 5 kripto para aracı vardır.

Bunlar;

Bitcoin (BTC)
Ethereum (ETH)
Litecoin (LTC)
Ripple (XRP)
NEO (NEO)

Kripto para piyasasına yatırım oldukça avantajlı olabilir. Ancak bunun için piyasayı yakından takip etmek ve piyasa hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Piyasa trendlerini takip ederek alım veya satım işlemi yapılmalıdır.

Bitcoin (BTC) Nedir?

Bitcoin (BTC) herhangi bir merkez bankası ile anlaşması olmayan elektronik para birimidir. Günümüzde en sık kullanılan kripto para aracından biridir. 2008 yılında “eşler arası elektronik nakit sistemi” olarak adlandırılmıştır. Blockchain üzerine kurulu para birimlerini farklı çalıştıran dijital para birimidir. Kurucusu Satoshi Nakamoto “eşten eşe nakit para sistemi” olarak nitelendirmiştir. Bitcoin’in kurulma nedeni ise ödeme sistemlerine aracı kurumlara veya bankalara güven ihtiyacını ortadan kaldırmak için kurulmuştur.

Ethereum (ETH) Nedir?

Kuzey Amerika da Bitcoin konferansında Ethereum Vitalik Buterin tarafından tanıtılan bir sistemdir. Genellikle alt coin olarak nitelendirilmektedir. Ethereum, kripto para işletim sistemi olarak bilinmektedir. Kullanım amacı Bitcoin’e bağlı olan Blockchain sistemi üzerinden kullanıcıların yeni yazılımlarını oluşturmasına yarar. Ethereum sisteminde bilgilerin ve kişisel verilerin üçüncü şahıslar ile paylaşması engellenmektedir. Aynı zamanda Ethereum Bitcoin’den sonra en sık kullanılan ikinci kripto para birimidir.

Litecoin (LTC) Nedir?

2011 yılında Charlie Lee tarafından kurulan kripto para birimidir. İlk önce 84 milyon adet üretilmiştir. Çalışma stili tıpkı Bitcoin’e benzemektedir. Aynı zamanda Bitcoin ile arasındaki tek fark Litecoin’in Bitcoin’e göre daha hızlı blok zinciri yaratmasıdır. Bu fark ile Bitcoin’e göre yapılan tüm işlemler Litecoin de daha hızlıdır.

Ripple (XRP) Nedir?

Ripple, 2012 yılında piyasa çıkan bir ödeme ağı sistemidir. Ripple birçok kripto para birimlerinin aksine merkezi bir sistem üzerine kurulu para birimidir. Aynı zamanda kripto para piyasasında Bitcoin ve Ethereum’dan sonra üçüncü sırada gelen kripto para birimidir. İşlemler Blockchain üzerinden görülse de tüm defterler şirket tarafından yönetilmektedir. Şirketin CEO’su Brad Garlinghouse Dünya’nın pek çok yerinde ofis açarak hizmet vermektedir. En çok piyasa değeri olan üçüncü kripto paradır.

NEO (NEO) Nedir?

NEO, Şangay merkezli şirket olan Onchain aracılığı ile geliştirilen kripto para platformudur. Ethereum sistemi ile benzerlik göstermektedir. NEO tokeni sistemde bulunan uygulamalarda kullanılan para birimi “GAS” olarak adlandırılan ödüllendirme sistemidir. Dolayısı ile NEO kullanıcıları GAS şeklimde ödüller almakta ve bu ödülü almaktadır. NEO’nun geliştiricisi Zhang Zhengwen’dir.

Önceki İçerikXiaomi Simge Boyutu Değiştirme
Sonraki İçerikXiaomi Ekran Kapanma Süresi Ayarlama

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz