Ana Sayfa Genel Disleksi ile Nasıl Başa Çıkılır Öneriler

Disleksi ile Nasıl Başa Çıkılır Öneriler

18
0
Disleksi ile Nasıl Başa Çıkılır Öneriler
Disleksi ile Nasıl Başa Çıkılır Öneriler

Disleksi ile Nasıl Başa Çıkılır Öneriler

Ailelerin çocukları ile sözcükleri tanıması ve konuşması evrelerinde iyi gözlemlemelidirler. Her geç konuşma ve de telaffuz problemleriyle disleksiye işaret etmemektedir çocuğunuzun başka hastalıkları da olabilir ama bunlar, erken teşhis için önem teşkil etmektedirler.

Disleksi, ebeveynler için kabullenilmesi zor bir durum ola dahi, ilk önce çocuğunuzun bu hastalığıyla yüzleşip, sonrasında ise vakit kaybetmeden ve çocuğa zarar vermeden bir doktora başvurun
Çocuklara karşı sert ve zorlayıcı davranmayın, bu süreç sizin için de zor olabilir ve bu süreç çocuğunuz için de zor olabildiği düşünüldüğünde, ailelerin de bu konudaki eğitimi ve bilgi genişliği çok önemlidirler.

Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin dışlamayın çocuğunuza iyi davranın, başkalarının çocuklarıyla değil kendisiyle kıyaslayın. Bu size de iyi hissettiren bir davranış olacaktır.

Yaşadığınız güçlükleri de okulla paylaşın ve öğretmeni de çocuğunuza yardımcı olsun. Tek başınıza bunlarla baş etmek çok zor olacaktır alacağınız destekler, hem sizin işinizi kolaylaştıracaktır, hem de çocuğunuzun başarısına m daha hızlı ulaşabilmenize neden olacaktır.

Okul ve öğretmenle iletişim halinde olun ve işbirliğiyle çalışmaya özen gösterin, ilerlemenin en büyük etmenlerinden biri olacaktır.
Ayrıca okul içerisinde olduğu gibi okul dışında da çocuğunuza yardımcı olun eğitim çalışmaları gerekiyor ise çocuğunuz yönlendirilmeli bununla beraber bir psikoloğun da çocuğun gelişimini izlemesi sağlayabilir.

Çocuğunuza karşı sabırlı, nazik, hoşgörülü ve anlayışlı olun bu çocuğunuza güven katacaktır çocuğunuz, Zorlandığı durumlarda öfkeli davranmamaya özen gösterin. Sizin için de çok zorlu bir süreç olacaktır ama hedefiniz çocuğunuzun daha iyi olmasıdır ve bunu unutmayın. Davranışlarınızın özenli ve tutarlı olmasına dikkat edin. Zorlukları karşısında, bir gün hoşgörülüyken diğer gün öfkeli davranmayın sürekli aynı olun.

Her çocuğun yapamadıkları gibi illa ki yapabildikleri de vardır bunu çocuğunuza gösterin ona güven sağlayın. Yapabildikleri üzerinden hareket edilip, başarılarıyla övülmeli. Bu çocuğun özgüven gelişimi için çok çok önemlidir. Sizin için de çocuğunuzun başardığı alanlar görmek iyi gelebilir.

Çocuktan utanılmamalı ve toplumdan uzaklaştırılmamalıdır bu çocuğunuza güven sağlamamayı çocuğunuza özen göstermemeyi belli eder, çünkü bu beraberinde getirir ve çocuğun kendinden utanmasını ve kendini toplumdan uzaklaştırılmasını hissettirebilir.

Çocuğa her şeyin yolunda olduğuna dair güven verilmelidir. Önce çocuğunuza karşı bu güveni siz hissedin bu çok önemli olacaktır , daha sonra çocuğunuza hissettirin. Eğer ailesinden güven almazsa, dışarıya güven sağlaması çok daha zor olacaktır.

Çocuğun kendini ifade etmesine ve de farklılıklarını ortaya koymasına izin verin bu çocuğunuza yardımcı olacaktır. İstediği ve yapabildikleri şeyleri yapmaları için çocuğunuzu destekleyin. Sizden gördükleri destek, onları daha motive edecektir ve moralleri daha da yüksek olacaktır.

Çocuğunuzu kendi içinde başkasıyla kıyaslamadan değerlendirin. Dünden bugüne olan gelişmelerini kaydedin ve takdir edin, bugünden yarına olabilecek hedefler koyun bu hedefler başta küçük hedefler olsun daha sonra büyük büyük hedefler koyun çocuğunuza. Bu hedefler gerçekçi olsun. Aynı hedefler siz ebeveyneler için de geçerli olacaktır. Küçük ve sağlam adımlarla ilerlemek her zaman daha sağlıklıdır ve daha mantıklıdır.
Sizin için ne kadar değerli ve önemli olduklarını çocuklarınıza her durumda onlara yeterli ilgi ve sevgiyi gösterin bu onlara güven vermenizi sağlar. Onlara olan sevginizin başarılarıyla orantılı olmadığını vurgulayın bu da çok önemlidir. Verdiğiniz sevginin karşılığını da mutlaka fazlası ile alacaksınız .

Çocuğunuza arkadaşlarının öğrendiklerini ve çocuğunuzun da bunları öğrenebildiğini anlatın fikrini önemseyin ve kendilerine güvenlerini arttıracak sosyal faaliyetlere fazlalık ile yönlendirin.

Önceki İçerikPlay Protect Kapatma Nasıl Kapatılır?
Sonraki İçerikÇok Güzel Hareketler 2 2023 Oyuncuları