Ana Sayfa Sağlık Cinsel Güçsüzlük Nedir?

Cinsel Güçsüzlük Nedir?

231
0

Cinsel Güçsüzlük Nedir?

İktidarsızlık sorunu yani cinsel güçsüzlük, her yaştan erkeğin korktuğu önemli bir sağlık sorunudur. Ne yazık ki, bu sorun sıradan hale geliyor ve daha erken dönemlere doğru kayma eğilimi gösteriyor. Özellikle aşırı gürültülü, hızlı, kirli ve stresli şehir hayatı erkek iktidarsızlığının ortaya çıkmasında önemli bir faktördür. “Metroseksüel” veya “überseksüel” tanımlarına bakmayın! Şehir sakinleri bu sorundan kırsal ve şehir sakinlerinden daha fazla acı çekiyor. Fazla kilolu ve yüksek kolesterol, hipertansiyon, stres, şiddetli fiziksel ve zihinsel yorgunluk, aşırı öfke ve sinirlilik ve yoğun iş yükü kent yaşamının başlıca cinsel toksinleridir. Yaşlanmanın potensin azalmasına yol açan en az önemli faktör olduğunu unutmayın. Teorik olarak cinsel gücünüzün yaşla birlikte azalması gerekmez. 80 yaşın üzerindeki birçok erkek haftada birkaç kez cinsel ilişkiye girebilir ve cinsel yaşamlarına sağlıklı devam edebilir. Bu erkeklerin yaptığı tek şey kendilerine diğerlerinden daha iyi bakmaktır. Yaşlılıkta bile sağlıklı bir cinsel yaşam yaşamak istiyorsanız aşağıdaki önerileri dikkatlice okumalısınız.

Cinsel Güçsüzlük İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

İlaçlara kullanımınıza dikkat edin: Kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve depresyon gibi hastalıkların tedavilerinde kullanılan bazı ilaçlar iktidarsızlığa neden olabilir. Bu ilacı başladıktan sonra cinsel güçsüzlük yaşarsanız, doktorunuzla konuşun.

Beslenme alışkanlıklarınıza dikkat edin: yediğiniz gıdalardaki kolesterol ve doymuş yağ miktarını azaltın. Daha az kalori tüketin ve sebze ve meyve tüketiminizi artırın.

Kilo Verme: Başta diyabet, hipertansiyon ve ateroskleroz olmak üzere cinsel güçsüzlükle ilgili birçok hastalıkta aşırı kilo ve obezite en önemli faktörlerdir. Düzenli bir kilo verme programı, damarlardaki kan akışını iyileştirir ve cinsel yaşamı olumlu yönde etkiler.

Düzenli Egzersiz Yapın: Düzenli egzersiz alışkanlıkları sizi yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalığı ve cinsel güç kaybında en önemli faktör olan damar sertliğinden koruyacak ve damarlarınızın her zaman genç kalmasını sağlayacaktır.

Strese dikkat edin: depresyon ve depresyon tedavisinde kullanılır Birçok ilacın cinsel yaşamı engellediği bilinmektedir. Üstelik gerginlik, fazla stres ve öfke problemi yaşayan erkeklerde cinsel güç kaybı daha erken yaşlarda ortaya çıkar ve daha yoğundur.

Alkol ve Sigaradan Kaçının: Alkol ve sigara da cinsel sağlıkta en etkili toksinlerdir. Düzenli cinsel ilişkiye girin: Düzenli bir cinsel yaşam, cinsel gücün azalmasını önlemenin etkili bir yoludur.
Yeterli uyumaya dikkat edin: Uykusuzluk ve yorgunluk normal cinsel yaşamdaki en önemli toksinlerdir.

Panik yapmayın: Zaman zaman kimse iktidarsızlık yaşayabilir. Hemen panik yapmayın. Bu dönemlerde düzenli dinlenme, kısa tatiller ve kaçamaklar size iyi gelecektir.

Doktorunuzla konuşun: Cinsel güç kaybı sorununuzu doktorunuza bildirmekten çekinmeyin. Bu sorun bazen çok basit bir hatadan kaynaklanabilir. Nadir de olsa ciddi bir sağlık sorununun ilk belirtisi olabilir. Nedeni belirlemede ve en uygun çözümü bulmada bir doktordan yardım istemeye değer.

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Cinsel isteksizlik, cinsel ilişki hissinde veya arzusunda bir azalmanın resmidir. İnsanlar arasında “soğukluk” olarak da adlandırılan cinsel tiksinti, yeterli cinsel uyarılmaya rağmen kadınlarda ve erkeklerde cinsel istek olmadığı anlamına gelir. Cinsel tiksinti, cinsel aktivitede azalma veya isteksizlik olarak tanımlanabilir.

Erkekte Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Psikolojik faktörlere genel bağımlılığın yanı sıra erkeklik hormonu olan testosteron eksikliği sonucu cinsel isteksizlik de ortaya çıkabilir. Testosteron, erkek libidoyu düzenlemede ana faktördür.
Cinsel İsteksizlik Belirtileri
Ana belirti cinsel istek eksikliğidir. Sonuç olarak cinsel ilişki sıklığı azalır. Öte yandan depresif duyguların gelişmesi, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler de görülebilir.

Cinsel İsteksizlik Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Psikolojik nedenlerle cinsel dürtü eksikliği, başta stres olmak üzere çeşitli etkileyen faktörlere bağlı olarak zaman zaman farklı resimler gösterebilir. Zaman zaman cinsel istek tablosunda azalma veya artış olabilir. Ancak organik etkenlere bağlı gelişen cinsel iştahsızlık ilk bakışta hafiftir ve zamanla giderek belirginleşir.

Önceki İçerikDemans Nedir?
Sonraki İçerikDepresyon Tedavisi Nasıl Yapılmalı?