Ana Sayfa Nedir? B Tipi Otizmi – B Tipi Otizm Nedir? 2021

B Tipi Otizmi – B Tipi Otizm Nedir? 2021

404
0
B Tipi Otizmi - B Tipi Otizm Nedir? 2021
B Tipi Otizmi - B Tipi Otizm Nedir? 2021

B tipi otizmi günümüzde sıkça duyulan bir hastalık haline gelmiştir. Peki B tipi otizmi nedir? İşte B tipi otizmi hakkında tüm bilgiler.

Otizm genellikle 3 yaş civarından ortaya çıkan, gelişimi etkileyen ve nedeni tam olarak bilinmeyen bir bozukluktur. Genetik faktörlerin etkili olabileceği düşünülmektedir. Otizm tanısı çocuk ruh hastalığı uzmanları tarafından koyulmaktadır. Tedavisi ise belirtilerle başa çıkılması şeklindedir.

Otizm daha çok erkeklerde görülmektedir. Bazı otizmli çocuklarda üstün zeka görülebiliyorken yüksek bir oranda zeka geriliğine rastlanmaktadır.

 

 Otizm Belirtileri

Otizm belirtileri şöyle sıralanabilir:

  1.  Sosyal iletişim: Göz temasından kaçınma, oyun oynamada zorluk, yaşıtlarıyla iletişim kuramama şekilde ortaya çıkmaktadır.
  2.  Sözlü iletişim: İsmi söylendiğinde bakmaması, konuşma çağında olmasına rağmen konuşmaya ilgi göstermemesi, tek düze ses konu ve tekrarlayan kelimeler gözlenir.
  3.  Fiziksel Temas: Fiziksel temastan hoşlanmazlar.
  4.  Ayrıca eşyalarının düzeninin bozulması onları mutsuz edebilir. Hayal gücüne dayalı oyunlarda güçlük çekerler. Daha çok oyuncakların belli bir kısmına odaklanıp uzun süre aynı şeyle ve tekrarlayan hareketle ilgilenebilirler.

 

Sağlık açısından uygun olmayan yeme düzenlerine eğilimlidirler. Çok yeme veya yemekten kaçınma gösterebilirler.

 

 Otizm Türleri

Otizm türlerinden en yaygın olanı klasik anlamda otizmdir. Yukarıda sayılan belirtiler gözlenmektedir. Otizmin türlerinden daha çok derecelerinden bahsedilmektedir. Belirtilerin şiddetine göre farklı türler ortaya çıkmaktadır.

 

 Asperger Sendromu

Otizmin hafif derecede belirti gösteren bir alt türüdür. Zihinsel bir engelleri olmamakla birlikte bazı farklı davranışlara sahiptirler. Klasik otizme benzer şekilde düzenlerinin bozulmasını istemezler. İletişimde zorluk yaşarlar ve diğer insanların hislerini anlamayabilirler. Konuşma bozukluğu yoktur fakat kelimeleri gerçek anlamıyla kullanma veya kelime seçiminde güçlüklerle karşılaşabilirler.

 

 Yaygın Gelişimsel Bozukluk

Atipik otizm adı da verilmektedir. Otizmin sosyal beceri eksikliği gibi bazı belirtilerine sahiptir. Tehlikelerden korkmayabilirler. Bazı çocuklarda sıcak ve soğuk gibi dış etmenlerin algılanmasında bozukluk ortaya çıkabilir. Örneğin sıcak bir suya dokunup acı hissetmediği için zarar görebilir. Bu nedenle ebeveynlerin ve eğitimcilerin dikkatli olmaları gerekmektedir.

 

B Tipi Otizmi - B Tipi Otizm Nedir? 2021
B Tipi Otizmi – B Tipi Otizm Nedir? 2021

 

 Otizm Tedavisi

Otizm ne kadar erken teşhis edilirse tedavi o kadar etkili ilerlemektedir. Otizm tedavisinde davranışların geliştirilmesi, sosyal hayata uyumun iyileştirilmesi ve otizmin yanı sıra gelen ruhsal bozuklukların iyileştirilmesi yer almaktadır.

 

Ailenin bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi otizm tedavisinin en önemli adımıdır. Otizmli çocuğun konuşma becerilerinin iyileştirilmesi için videolu eğitimler ve terapiler yapılmaktadır. Tedavi merkezlerinde özel terapistler eşliğinde uygun oyunlar ve aktivitelerle belirtilerin azaltılması amaçlanır. Otizm spektrum bozukluğuna sahip her bireyin özel olduğu unutulmamakta ve kişiye özel programlar hazırlanmaktadır.

 

Çocuğun gelişimi grafiksel analizlerle ve takvimsel çalışmalarla her gün takip edilmelidir. Eğitim merkezinin dışında da evde uygun çalışmalara yer verilmelidir. Terapistlerin uygulamış olduğu programlara uyma sayesinde çocuklar sosyal hayatta kendilerine yer bulmaktadır. Günümüzde otizmli bireyler bir araya gelerek çeşitli aktivitelere imza atmıştır. Otizm kafeler buna en güzel örnektir.

 

Bu yazımızda size B tipi otizmi hakkına çeşitli bilgiler sunduk. Bu tarz Nedir? yazısı için buraya tıklayabilirsiniz. Daha fazla içerik için Onapio’yu takipte kalın!

 

 

konya web tasarım

Önceki İçerikElektronik İmza Nedir? Elektronik İmza Nasıl Atılır?
Sonraki İçerikRomatizma Hamileliği Nasıl Etkiler? Romatizma 2021

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz